Wartości kapitalizmu i socjalizmu w ocenach wyborców
Wartości kapitalizmu i socjalizmu w ocenach wyborców
Krzysztof Chmielewski, Krystyna Skarżyńska
Jednym z wyznaczników sympatii politycznych i decyzji wyborczych są tzw. symboliczne ideologie, czyli oceny i emocjonalne reakcje dotyczące różnych pojęć politycznych i związanych z nimi symboli. Socjalizm i kapitalizm są takimi pojęciami, które wywołują różne skojarzenia i emocje Polaków. Zobaczmy więc, jakie wartości wiążą Polacy bardziej z kapitalizmem i czy odmienne wartości skojarzone z tymi systemami mają swój wyraz w preferencjach wyborczych.
Częstość kojarzenia określonych wartości z kapitalizmem i z socjalizmem
Okazuje się, iż więcej wartości wiążemy z kapitalizmem niż z socjalizmem. Postęp techniczny, wydajność, dobrobyt materialny, wolność i sprawiedliwość -- wyraźnie częściej kojarzone są z kapitalizmem, bezpieczeństwo i równość -- częściej wiązane są z socjalizmem. Gdyby brać pod uwagę tylko liczbę wartości kojarzonych bardziej z kapitalizmem niż z socjalizmem, można by powiedzieć, iż Polacy połowy lat '90 są "prokapitalistyczni". Jednak wartości kojarzone częściej z socjalizmem niż z kapitalizmem: bezpieczeństwo i równość -- są wysoko w Polsce cenione, a także związane z bardziej podstawowywmi potrzebami. Jeżeli 36 proc. Polaków wiąże bezpieczeństwo, czyli zaspokojenie jednej z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta