Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Deficyt budżetu trzeba wyeliminować

30 października 1995 | Ekonomia | SG

Głównym problemem dla Polski jest zmniejszenie inflacji z około 25 proc. w tym roku do poniżej 3 proc. rocznie w perspektywie najbliższych pięciu lat.

Deficyt budżetu trzeba wyeliminować

Stanisław Gomułka

Wobec zabiegów Polski o przyjęcie do Wspólnoty Europejskiej jednym z centralnych celów polityki gospodarczej w najbliższych latach będzie spełnienie tzw. kryteriów z Maastricht. Dotyczą one trzech kwestii makroekonomicznych: zmniejszenia inflacji do poniżej 3 proc. rocznie, utrzymania deficytu budżetowego poniżej 3 proc. produktu krajowego brutto (PKB) oraz utrzymania długu publicznego poniżej 60 proc. PKB. Polska już w latach 1993-94 spełniała kryterium dotyczące deficytu budżetowego, ale potrzebna jest jej eliminacja deficytu. W tym roku, po raz pierwszy od wielu lat, Polska spełni też kryterium dotyczące długu publicznego. Wielkość tego długu, szczególnie zagranicznego, jest jednak nadal nadmiernie wysoka. W relacji do PKB jest to wielkość zaledwie na granicy akceptowalności.

Dług publiczny ma dwa komponenty -- krajowy i zagraniczny. Dług krajowy wynosi około 23 proc. PKB i zapewne utrzyma się na tym lub zbliżonym poziomie przez najbliższe lata. Natomiast dług zagraniczny zmalał z około 66 proc. PKB w 1991 r. do około 36 proc. PKB pod koniec 1995 r. , głównie na skutek wynegocjowanej redukcji długu o około 20 mld USD...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 605

Spis treści
Zamów abonament