Zbożne imię - Maczków
Jego stolicą został... Lwów, szybko przemianowany na Maczków. 10 września 1948 roku na wiecu przed tamtejszym hotelem Niemcy świętujący wyjazd ostatnich Polaków (układano z tej okazji wiersze dziękczynne w rodzaju: "Brzmi to jak saga, że skończyła się plaga") przywrócili miasteczku jego historyczną nazwę -Haren.
Nadzór nad tym obszarem położonym nad granicą holenderską przejęli żołnierze 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka i1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego. Ich obecność przyciągnęła tam Polaków: niedawnych robotników przymusowych i więźniów obozów koncentracyjnych, także oswobodzonych jeńców. "Było to pomyśli brytyjskiego zarządu wojskowego -czytamy w wydanej ostatnio przez Świat Książki pracy niemieckiego autora Andreasa Lembecka "Wyzwoleni, ale nie wolni. Polskie miasto w okupowanych Niemczech" -który obiecywał sobie w związku z tym lepszą kontrolę nad displaced persons -opiekę nad polskimi dipisami mieli bowiem sprawować polscy żołnierze". Oblicza się, że w maju 1945 roku w Emslandzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta