Niska cena polskiego ducha
Willę "Waleria" w podwarszawskim Milanówku zbudował w 1912 roku aktor Rufin Morozowicz. Jego córka Maria Morozowiczówna, przed wojną aktorka oraz wzięta literatka, wyszła za mąż za rzeźbiarza Jana Szczepkowskiego (1878 - 1964). Jego pomniki Moniuszki i Bogusławskiego zdobią stołeczny plac Teatralny. W "Walerii" jest ponad 100 rzeźb artysty. Po czasach Wita Stwosza dopiero Szczepkowski przywrócił drewnu właściwą rangę artystyczną. Jego kunszt wysoko oceniono w 1925 roku w Paryżu, gdzie zdobył Grand Prix Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej za "Kapliczkę Bożego Narodzenia". Jej pierwowzór oglądamy w "Walerii". Podobnie jak liczne rzeźby religijne łączące w sobie najdawniejsze tradycje ludowego snycerstwa, skojarzone z wywodzącą się z kubizmu sztuką dekoracyjną.
Córka Szczepkowskich, zmarła w zeszłym roku Hanna Mickiewiczowa, zasłynęła jako rzeźbiarka. Ceramicznymi dziełami ozdobiła wnętrze domu. Wraz z mężem walczyła w powstaniu warszawskim. Kapitan Adam Rymwid Mickiewicz był zastępcą szefa Biura StudiówPrzemysłowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta