Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Arsenał minionych wieków

15 września 2007 | Bitwy świata | Michał Mackiewicz
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Arsenał minionych wieków Od końca lat 50. XIX wieku wzrasta znaczenie artylerii. Dzieje się tak za sprawą gwintowanych luf (większa donośność i stabilizacja pocisku podczas lotu) i zamków umożliwiających ładowanie od wlotu, a nie od wylotu lufy (większa szybkostrzelność). Dominującym typem staje się podłużny, stożkowaty pocisk z zapalnikiem uderzeniowym, zaopatrzony w pierścień wiodący zapewniający właściwe prowadzenie w przewodzie lufy.

Artyleria gwintowana

Pierwszym sprawdzianem dla gwintowanej artylerii i nowej amunicji była wojna Francuzów i Austriaków w 1859 roku, w której Francuzi odnieśli zwycięstwo w dużej mierze właśnie dzięki armatom. Ich czterofuntówki dziesiątkowały zwarte kolumny piechoty austriackiej, same będąc poza zasięgiem gładkolufowych dział przeciwnika, a także karabinów piechoty. W 1866 roku nauczona doświadczeniem Austria dysponuje już dobrą artylerią wyposażoną w 688 dział gwintowanych dwóch kalibrów, nabijanych od przodu. Przeciwko nim Prusacy wystawiają 641 stalowych dział gwintowanych Kruppa trzech kalibrów, ładowanych od tyłu dzięki prostym zamkom klinowym. W obu armiach używa się też jeszcze dział gładkolufowych. Podczas...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4313

Spis treści
Zamów abonament