Informacje
Informacje
Co program NFI daje spółkom
Spory między radą nadzorczą funduszu oraz firmą zarządzającą -- zdaniem Jan Waluszewskiego, wiceprzewodniczącego rady, oddelegowanego do pełnienia obowiązków prezesa zarządu funduszu -- wynikają przede wszystkim z eksperymentalnego charakteru programu NFI, instytycji oraz rozwiązań prawnych, które się przy tej okazji pojawiły. Nowymi w naszej gospodarce są bowiem zamknięte fundusze inwestycyjne oraz umowa ozarządzanie majątkiem funduszu, typowa w systemie anglosaskim, nie przystająca jednak do polskiego systemu prawnego. Nieporozumienia biorą się też stąd, że w Polsce rada nadzorcza jest usytuowana jako organ nadrzędny wobec zarządu spółki, a w systemie anglosaskim jest to jedna władza.
Równocześnie jednak rada nadzorcza, która zdecydowała się na unię personalną między zarządem funduszu i firmy zarządzającej, jest przeciwna dawaniu tej ostatniej prokury, mimo sugestii ministerstwa. Obawy te, zdaniem J. Waluszewskiego, pojawiły się przede wszystkim po zmianie statutów funduszy, w grudniu 1995 roku, w których wprowadzono możliwość samodzielnego występowania prokurenta, bez udziału członków zarządu funduszu.
Według niego rada nadzorcza musi występować w roli reprezentanta właściciela, tym bardziej że ma one większe uprawnienia, niż wynikałoby to tylko z kodeksu handlowego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta