Lepiej nie siadać, niż siedzieć
Próba ponownego wprowadzenia chłosty w Kalifornii nie powiodła się. Czy znaczy to, iż ten pomysł nie może stanowić dziś skutecznego środka w walce z przemocą?
Lepiej nie siadać, niż siedzieć
Wojciech Klewiec
We francuskich szkołach uczniowie biją nauczycieli. Rząd twierdzi, iż trzeba przywrócić szkole szacunek, co może oznaczać zapowiedź powrotu do stosowania surowych metod wychowawczych. Przedstawiciele socjalistycznej opozycji odpowiadają, że młodzież należy raczej otaczać fachową opieką, a nie sięgać po środki represyjne. Zgodność poglądów panuje w jednym: konieczność stawienia czoła narastającej fali przemocy staje się oczywista nie tylko we Francji. Zwłaszcza iż źródłem wielu występków jest coraz bardziej powszechne poczucia bezkarności. W Polsce, jak wynika z danych policji, co najmniej dwie trzecie przypadków naruszenia prawa uchodzi sprawcom płazem. Aby przeciwstawić się poczuciu, że można uniknąć kary, grupa republikańskich parlamentarzystów z Kalifornii postanowiła przywrócić w tym stanie chłostę.
Narzędzie dla sędziego
Projekt stosownej ustawy przewidywał, że publiczną chłostą będą karani wandale, którzy napisami i obrazami malowanymi sprayem niszczą budynki, samochody oraz inne obiekty. Propozycje te wywołały sprzeciw niektórych środowisk. Ostatecznie w głosowaniu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta