Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inny punkt widzenia

16 lutego 1996 | Kultura | KM

Pół wieku temu powstał Instytut Literacki Jerzego Giedroycia

Inny punkt widzenia

50 lat temu powstał w Rzymie Instytut Literacki, zorganizowany i od początku kierowany przez Jerzego Giedroycia. Pierwszą książką wydaną nakładem Instytutu były "Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego" Adama Mickiewicza ze wstępem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W czerwcu 1947 r. , jeszcze w Rzymie, ukazał się pierwszy numer czasopisma "Kultura". Cztery miesiące później Jerzy Giedroyc przeniósł Instytut Literacki do Maisons-Laffitte pod Paryżem, gdzie funkcjonuje do dnia dzisiejszego, stając się przez te lata instytucją nie mającą precedensu w naszych dziejach.

W długim okresie sprawowania w kraju władzy przez komunistów, podparyski dom, zajmowany przez Jerzego Giedroycia i jego najbliższych współpracowników, przede wszystkim Zofię i Zygmunta Hertzów oraz Józefa Czapskiego, pełnił rolę nieoficjalnej ambasady niepodległej Polski. Tu chronili się uchodźcy, tu organizowano pomoc dla raczkującej w PRL opozycji, tu załatwiano stypendia, odczyty, publikacje dla niepokornych intelektualistów skazanych w kraju na milczenie.

A przy tym wszystkim Instytut Literacki wciąż rozbudowywał działalność wydawniczą. Regularnie ukazywał się miesięcznik "Kultura", któremu od 1962 r. towarzyszyły,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 675

Spis treści
Zamów abonament