Niewola europejskich standardów
Niewola europejskich standardów
Reformując prawo adopcyjne, wydłużono termin, po upływie którego wolno wyrazić zgodę na przysposobienie dziecka. Dotąd był to miesiąc (art. 120 k. r. o. ), teraz sześć tygodnioddniajegonarodzin(art. 1192 k. r. o) .
W polskim piśmiennictwie prawniczym trudno doszukać się argumentów za ową zmianą, achyba nawet samego jej postulatu. Co ciekawe, również w pierwotnym projekcie majowej nowelizacji nie było takiej propozycji. Więcej nawet, był tam postulat diametralnie przeciwny! Jak bowiem można było przeczytać w jego uzasadnieniu, "w odniesieniu do blankietowej zgody rodziców na przysposobienie projekt przewiduje usunięcie zakazu jej udzielania przed upływem miesiąca od urodzenia się dziecka" (por. E. Holewińska-Łapińska, "PiP" 2/ 1994, s. 62) .
Wiemy, iż argumentem za zmianą była chęć dostosowania polskiego prawa do art. 5 pkt 4 cz. 2 europejskiej konwencji o przysposobieniu dzieci. Tam...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta