Obowiązki pracodawcy i pracownika
Pierwszy komentarz do zmienionego kodeksu pracy
Obowiązki pracodawcy i pracownika
Krzysztof Rączka
W ramach nowelizacji kodeksu pracy dokonano zmian wlicznych przepisach dotyczących obowiązków pracodawcy i pracownika oraz odpowiedzialności za ich niewykonanie lub nienależyte wykonanie.
Pewnym modyfikacjom poddano katalog i treść podstawowych obowiązków
pracodawcy. I tak, jako anachroniczny w nowych warunkach, wyeliminowano przewidziany w art. 94 pkt 3 k. p. obowiązek zapewnienia przestrzegania porządku i dyscypliny pracy. W warunkach gospodarki rynkowej trudno uznawać za obowiązek pracodawcy wobec pracownika organizowanie i realizowanie procesu pracy w sposób gwarantujący należyte postępowanie pracowników; jest to przecież podstawowa przesłanka urzeczywistniania interesów pracodawcy związanych z zatrudnianiem pracowników. Ztych samych powodów za oczywiste uznać należy skreślenie art. 96 k. p. , który ustanawiał powinność pracodawcy popierania socjalistycznego współzawodnictwa pracy i stwarzania warunków sprzyjających rozwojowi wynalazczości pracowniczej i dokonywania przez pracowników usprawnień w pracy.
Niekonsekwencje ustawodawcy
Wśród zmian dotyczących podstawowych obowiązków pracodawcy wskazać należy zawężenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta