Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Islam i demokracja

20 lutego 1996 | Świat | RW

Islam i demokracja

W islamie zanosi się na reformy. Informacje na ten temat kontrastują ostro z ekstremizmem, o którym krzyczą tytuły w gazetach, gdy w imię islamu zakładane są bomby, porywani zakładnicy albo też atakowane ambasady. Idee reform pojawiały się sporadycznie w poprzednich wiekach pośród niewielkich grup duchowieństwa i intelektualistów, ale nowi myśliciele i pisarze idee reform przekazują dziś coraz większym grupom ludzi.

Nowi reformatorzy doszli do wniosku, że islam ulega zmianom, że doktryny islamu mogą uznać pluralizm i nawet do niego zachęcać. Walczą z tymi, którzy twierdzą, iż islam nie zmienia się nigdy -- ani w czasie, ani w przestrzeni, ani też w ludzkim doświadczeniu. I przeciwstawają się też stanowczym głosom, że demokracja nie pasuje do islamu. Ruch reformatorski próbuje dokonać pojednania islamu i modernizacji, tworząc światopogląd XX wieku, który byłby zarówno nowoczesny jak i islamski.

Jednym z głównych reformatorów jest irański filozof Abdul Karim Soroush, akademik, którego nauki i doświadczenie wywodzą się zarówno z Bliskiego Wschodu i Zachódu.

Soroush popierał irańską rewolucję w 1979 roku i wziął udział w zmianach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 679

Spis treści
Zamów abonament