Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Geografia nowotworów

20 lutego 1996 | Nauka i Technika | ZW

Stały wzrost zachorowań

Geografia nowotworów

Według najnowszego raportu, opublikowanego przez Centrum Onkologii w Warszawie, gwałtownie rośnie w Polsce zachorowalność na nowotwory złośliwe. W ciągu ostatnich 30 lat liczba zgonów zwiększyła się ponad dwukrotnie: z 34, 5 tys. do prawie 76 tys. W 1993 r. (najnowsze dostępne dane) zmarło z tego powodu 43, 5 tys. mężczyzn i 32 tys. kobiet, łącznie o prawie 2 tys. więcej niż w 1992 r. Jak podejrzewają epidemiolodzy, za kilka lat, pod koniec tego stulecia, liczba zachorowań na raka prawdopodobnie zwiększy się do 120 tys. Obecnie wynosi ona 103, 5 tys. i jest największa w ostatnich dziesięcioleciach.

Nowotwory od lat są w kraju drugą przyczyną umieralności (20 proc. wszystkich zgonów) . Wyprzedzają je tylko choroby układu krążenia, które powodują 50 proc. zgonów. Jak twierdzą autorzy opracowania prof. Witold Zatoński i dr Jerzy Tyczyński, głównymi przyczynami wzrostu zachorowań na raka jest wzrost liczby ludności (o prawie 8 mln w ciągu 30 lat) , a także starzenie się społeczeństwa. Od połowy lat 60. liczba ludności powyżej 65 roku życia zwiększyła się z 6, 5 do 10, 6 proc. i wciąż wzrasta.

Statystyka niepowodzeń

Polska dołączyła do innych krajów uprzemysłowionych, gdzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 679

Spis treści
Zamów abonament