Geografia nowotworów
Stały wzrost zachorowań
Geografia nowotworów
Według najnowszego raportu, opublikowanego przez Centrum Onkologii w Warszawie, gwałtownie rośnie w Polsce zachorowalność na nowotwory złośliwe. W ciągu ostatnich 30 lat liczba zgonów zwiększyła się ponad dwukrotnie: z 34, 5 tys. do prawie 76 tys. W 1993 r. (najnowsze dostępne dane) zmarło z tego powodu 43, 5 tys. mężczyzn i 32 tys. kobiet, łącznie o prawie 2 tys. więcej niż w 1992 r. Jak podejrzewają epidemiolodzy, za kilka lat, pod koniec tego stulecia, liczba zachorowań na raka prawdopodobnie zwiększy się do 120 tys. Obecnie wynosi ona 103, 5 tys. i jest największa w ostatnich dziesięcioleciach.
Nowotwory od lat są w kraju drugą przyczyną umieralności (20 proc. wszystkich zgonów) . Wyprzedzają je tylko choroby układu krążenia, które powodują 50 proc. zgonów. Jak twierdzą autorzy opracowania prof. Witold Zatoński i dr Jerzy Tyczyński, głównymi przyczynami wzrostu zachorowań na raka jest wzrost liczby ludności (o prawie 8 mln w ciągu 30 lat) , a także starzenie się społeczeństwa. Od połowy lat 60. liczba ludności powyżej 65 roku życia zwiększyła się z 6, 5 do 10, 6 proc. i wciąż wzrasta.
Statystyka niepowodzeń
Polska dołączyła do innych krajów uprzemysłowionych, gdzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta