Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przykłady ciągle żywe

20 lutego 1996 | Prawo | RG

Groźba jako wada oświadczenia woli

Przykłady ciągle żywe

Romuald Gilewicz

"Pacta sunt servanda" to maksyma prawa rzymskiego, która oznacza, że warunków umów należy bezwzględnie przestrzegać. Jest to naczelna zasada systemów prawnych wszystkich cywilizowanych państw, w naszym kodeksie cywilnym zapisana w art. 353 i 354. A czym mocniej jest ugruntowana w świadomości społecznej, tym większe są szanse stabilizacji gospodarczej państwa i jego obywateli.

Zasada ta nie jest jednak nieograniczona. W kodeksie cywilnym jest mały dział zatytułowany "Wady oświadczenia woli". Jeśli czynność prawna dotknięta jest jedną zwymienionych tam wad, to jest nieważna lub można uchylić się od jej skutków. Kodeks cywilny wymienia cztery podstawowe wady: * oświadczenie złożone jest przez osobę, która znajdowała się w stanie wyłączającym świadome lub swobodne powzięcie decyzji (art. 82 k. c. ); najczęściej chodzi tu o chorych psychiczie; * oświadczenie złożono dla pozoru (fikcyjne, ukrywające rzeczywiste motywy stron -- art. 83 k. c. ); * w razie błędu co do treści czynności prawnej (art. 84 k. c. ); * oświadczenie złożone pod wpływem groźby (art. 87 k. c. ).

Rzadko, ale są

Uprawnienie do uchylenia się od skutków oświadczenia woli pod wpływem groźby powinno być złożone na piśmie, przed...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 679

Spis treści
Zamów abonament