Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wynagrodzenia i inne świadczenia

20 lutego 1996 | Prawo | KR

Pierwszy komentarz do zmienionego kodeksu pracy

Wynagrodzenia i inne świadczenia

Krzysztof Rączka

Wiele istotnych zmian dotknęło Dział trzeci kodeksu pracy poświęcony wynagrodzeniu.

Przede wszystkim wprowadzono do niego nowy rozdział o ustalaniu warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń z nią związanych. Nowy art. 77 (1) k. p. statuuje generalną zasadę, iż ww. warunki określać powinny układy zbiorowe pracy, w szczególności wysokość oraz zasady przyznawania zatrudnionym stawek wynagrodzenia za pracę określonego rodzaju lub na określonym stanowisku, a także innych składników wynagrodzenia (por. art. 78 § 2 k. p. ).

Z różnych powodów część pracodawców, a w konsekwencji i zatrudnionych u nich, nie została objęta układową regulacją płac. Z reguły wynika to z tego, że u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, nie jest on objęty zakresem działania międzyzakładowej organizacji związkowej, w związku z czym niemożliwe jest zawarcie zakładowego układu zbiorowego pracy; tenże pracodawca nie należy również do organizacji pracodawców i w efekcie nie może być objęty układem ponadzakładowym, albo organizacja, której jest członkiem, porozumienia takiego nie zawarła. Przyczyna może być także taka, że strony uprawnione do zawarcia układu w ogóle nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 679

Spis treści
Zamów abonament