Korekty w zasadach
Kodeks pracy -- co odrzucić, co dodać
Korekty w zasadach
Wielokrotnie informowaliśmy o pracach powołanej w 1990 r. Komisji do Spraw Reformy Prawa Pracy, będącej, jak to określił wówczas Jacek Kuroń, "radą specjalistów, która w formułowaniu swych poglądów i ocen jest całkowicie niezależna". Obecnie, kiedy dobiegły finału, chcemy przybliżyć Czytelnikom ich efekt w postaci projektu ustawy nowelizującej kodeks pracy.
Trudno przewidzieć, w jakim stopniu propozycje staną się prawem. Nie rozpatrzył ich jeszcze rząd, nie oceniły związki zawodowe, ich droga do laski marszałkowskiej jest więc długa. Stanowią jednak wizję nowego prawa pracy, a raczej -- jak stwierdzono w trakcie jednej z licznych dyskusji nad projektem -- "ustroju pracy", będącego elementem ustroju społeczno-gospodarczego i politycznego każdego państwa.
Projekt ten powinien zatem stać się impulsem do dyskusji nad nowymi uregulowaniami tej sfery stosunków społecznych. Do udziału w niej zachęcamy także Czytelników.
Pierwszy artykuł omawiający propozycje komisji poświęcamy sprawom o znaczeniu generalnym: zasadom, jakie byłyby uwzględniane przy tworzeniu i stosowaniu prawa pracy.
Przekształcenia w gospodarce wymagają odrzucenia, także w sferze stosunków pracy, pozostałości "nakazowo-rozdzielczego", centralnego systemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta