Raport o stanie państwa
Raport o stanie państwa
W 1989 roku, przed rozpoczęciem radykalnej transformacji, największymi obciążeniami gospodarki polskiej były: niewydolność systemu gospodarczego, silne zachwianie równowagi makroekonomicznej i balast długu zagranicznego zaciągniętego w latach 70.
Niewydolność gospodarki miała charakter strukturalny: stale obniżająca się efektywność gospodarowania prowadziła do obniżania poziomu życia. System ekonomiczny był nieracjonalny: dominował w nim nieefektywny sektor państwowy, ograniczony był kontakt gospodarki ze światem, brak było konkurencji ze strony dostawców zarówno zewnętrznych, jak i w ewnętrznych, fałszywe ceny uniemożliwiały racjonalne decyzje gospodarcze, brak było mechanizmu w łaściwej alokacji kapitału. Ten rodzaj wad strukturalnych był wspólny dla wszystkich krajów postsocjalistycznych.
Najważniejszymi efektami rozpoczętych w 1989 r. reform gospodarczych były:
1. Szybka likwidacja hiperinflacji. W drugiej połowie 1989 r. w przeliczeniu rocznym inflacja wynosiła 2000 proc. W 1992 r. obniżyła się do 43 proc. Szacuje się, że w tym roku inflacja będzie niższa od zakładanej (38 proc. ). Tempo zahamowania inflacji było w Polsce szybsze niż np. w drugiej połowie lat 70. w Chile, wymienianym jako przykład kraju, który sprawnie uporał się z inflacją.
2. Szybkie usunięcie niedoborów i kolejek. Towarzyszyła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta