Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podręcznik kryzysu

19 października 1993 | Świat | NG

W książce Hedlunda idea szczególnej misji Rosji w utrzymywaniu pokoju i stabilności na niegdysiejszym terytorium ZSRR, a nawet ukuty na tę okazję termin "bliska zagranica", znajduje wytłumaczenie.

Podręcznik kryzysu

Stefan Hedlund oskarżany jest często o krańcowe czarnowidztwo i o to, że przedstawia swe apokaliptyczne scenariusze pogrążania się Rosji z ledwo ukrywaną Schadenfreude. Ten szwedzki profesor z Uppsali był wszelako jednym z pierwszych ekspertów, którzy przestrzegali Zachód przed bezkrytycznym angażowaniem się w okazywanie poparcia Borysowi Jelcynowi.

W izja Rosji, zaprezentowana w jego ostatniej książce "Ile jest Rosji po Związku Radzieckim? " ("Hur maanga Ryssland efter Sovjet? " -- wyd. T. Fischer & Co. ), nazwana została przez recenzenta dziennika "Dagens Nyheter" podręcznikiem kryzysu. Ta napisana przed kilkoma miesiącami i wydana teraz książka nabrała szczególnej aktualności w związku z ostatnimi wydarzeniami w Moskwie. Hedlund był jednym z pierwszych badaczy prezentujących pogląd, że proces dezintegracji nie skończył się wraz z rozpadem ZSRR.

Jego zdaniem proces ten postępuje nadal i przywódcy Rosji stoją w obliczu tych samych problemów, przed jakimi stał niegdyś Gorbaczow....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 92

Spis treści
Zamów abonament