Podręcznik kryzysu
W książce Hedlunda idea szczególnej misji Rosji w utrzymywaniu pokoju i stabilności na niegdysiejszym terytorium ZSRR, a nawet ukuty na tę okazję termin "bliska zagranica", znajduje wytłumaczenie.
Podręcznik kryzysu
Stefan Hedlund oskarżany jest często o krańcowe czarnowidztwo i o to, że przedstawia swe apokaliptyczne scenariusze pogrążania się Rosji z ledwo ukrywaną Schadenfreude. Ten szwedzki profesor z Uppsali był wszelako jednym z pierwszych ekspertów, którzy przestrzegali Zachód przed bezkrytycznym angażowaniem się w okazywanie poparcia Borysowi Jelcynowi.
W izja Rosji, zaprezentowana w jego ostatniej książce "Ile jest Rosji po Związku Radzieckim? " ("Hur maanga Ryssland efter Sovjet? " -- wyd. T. Fischer & Co. ), nazwana została przez recenzenta dziennika "Dagens Nyheter" podręcznikiem kryzysu. Ta napisana przed kilkoma miesiącami i wydana teraz książka nabrała szczególnej aktualności w związku z ostatnimi wydarzeniami w Moskwie. Hedlund był jednym z pierwszych badaczy prezentujących pogląd, że proces dezintegracji nie skończył się wraz z rozpadem ZSRR.
Jego zdaniem proces ten postępuje nadal i przywódcy Rosji stoją w obliczu tych samych problemów, przed jakimi stał niegdyś Gorbaczow....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta