Alternatywa zjednoczenia prawicy
Mógłbym powiedzieć, że po prostu lojalnie wypełniałem wyznaczoną przez Jarosława Kaczyńskiego linię partii
Alternatywa zjednoczenia prawicy
Sławomir Siwek
We wszystkich partiach na prawicy wrze. Na zewnątrz przejawia się to np. w żądaniu wyciągnięcia wniosków personalnych w stosunku do przywódców. Sam taki wniosek postawiłem publicznie, a szef organizacji włocławskiej PC, Bartłomiej Kołodziej, także na posiedzeniu Zarządu Głównego -- w stosunku do Jarosława Kaczyńskiego. Sam zrezygnowałem z funkcji wiceprezesa, bo poza innymi przyczynami zdaję sobie sprawę, iż część odpowiedzialności za klęskę PC i prawicy spada na kierownictwa partii prawicowych, a nie tylko na ich prezesów.
Realiści i optymiści
Wrzawa personalna nie jest jednak najważniejszą przyczyną ujawniających się różnic zdań i podziałów w poszczególnych partiach prawicowych. Problem jest głębszy. Jest ich zresztą kilka. Dotyczą i kwestii wewnętrznych partii, i kwestii programowych, koncepcyjnych -- np. w edle jakiego programu, jak i dlaczego oraz kto z kim w inien się jednoczyć.
Pierwszy, prosty podział przebiega wzdłuż linii, którą w yznacza ocena stanu partii. Tu można mówić o "realistach" bądź "optymistach". Wiem, że podobnie jest u innych, ale dam przykład Porozumienia Centrum....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta