Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezwzględne ISO

21 października 1993 | Ekonomia | JC

Mało chętnych na najwyższą jakość

Bezwzględne ISO

Na Zachodzie żaden poważny kontrahent nie podejmie współpracy z firmą, która nie może wykazać, że jakość jej produktów lub usług zapewnia europejski certyfikat serii norm ISO 9000. W Polsce tylko 4 firmy posiadają świadectwo zapewnienia jakości nadawane według tej nomenklatury. Klejne pięć wniosków czeka na weryfikacje, w tym trzy firmy to przedsiębiorstwa z Niemiec, chcące eksportować swoje produkty na rynek Polski.

W drożenie systemu zapewnienia jakości (nie mylić z kontrolą jakości w dotychczasowym jej rozumieniu) trwa, w zależności od w ielkości przedsiębiorstwa i dyscypliny pracowników, od 1, 5 roku do 3 lat.

Zmiana przyzwyczajeń

"Działanie według norm ISO to całkowita zmiana sposobu zarządzania firmą i organizacji pracy. Zmienić się muszą przyzwyczajenia pracowników, począwszy od sprzątaczki na dyrektorze kończąc" -- mówi Andrzej O żóg, dyrektor Centralnego Biura Kontroli Jakości Wyrobów, jedynej w kraju jednostki upoważnionej do nadawania certyfikatów ISO.

O d 1 października br. europejski system zapewnienia jakości według norm serii ISO 9000 w szedł w skład polskich norm jakości. Nie znaczy to, że przedsiębiorstwa obowiązkowo muszą taki certyfikat uzyskać. "Firmy mogę dobrowolnie się o niego starać i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 94

Spis treści
Zamów abonament