Zawieranie umów
Kodeks pracy: co zmienić, co poprawić
Zawieranie umów
Zaproponowane przez komisję kodyfikacyjną zmiany w dziale drugim kodeksu (tytuł: "Stosunek pracy") zmierzają do bardziej elastycznego uregulowania powinności pracowników i pracodawców przy zawieraniu i rozwiązywaniu umów o pracę. Autorzy projektu podkreślają, że ich intencją było umocnienie ochrony interesów obu partnerów. Ta ostatnia uwaga jest znamienna. Członkowie komisji przyznają wprawdzie, że podstawowa funkcja prawa pracy sprowadza się do ochrony pracownika, jednocześnie raz po raz przypominają o potrzebie uwzględnienia uzasadnionych potrzeb oferującego pracę.
Komisja proponuje nowe ustalenie podstawowych elementów umów o pracę. W jej przekonaniu w umowie takiej obok rodzaju pracy, co przewidują obowiązujące przepisy, powinno być określone miejsce jej w ykonywania. Uzupełnienie to wprowadzono nieprzypadkowo: taką wyraźną dyrektywę zawiera prawo wspólnotowe.
Natomiast nie musiałyby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta