Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

26 marca 1996 | Gazeta | PR

Informacje

Choroba wściekłych krów

Bruksela zakazuje eksportu

Dokończenie 1

Fischler zwrócił się do Wlk. Brytanii o zaproponowanie nowych posunięć mających zlikwidować chorobę wściekłych krów i zaostrzyć kontrolę. "Chcemy ograniczyć problem do Wlk. Brytanii i zwiększyć zaufanie do wołowiny w innych krajach" -- wyjaśnił. Wprowadzenie zakazu ma na celu przede wszystkim właściwą ochronę konsumentów.

Zanim rozpoczęto spotkanie w Brukseli, giełda londyńska założyła decyzję rządu brytyjskiego o masowym uboju zwierząt: kurs funta szterlinga spadł do 1, 5255 dolara z 1, 5336 w piątek wieczorem oraz do 2, 2502 marki z 2, 2643. Wskaźnik giełdowy FTSE stracił 20, 6 pkt. do 3686, 4. Specjaliści obawiali się, że przeznaczenie na ubój znacznej części pogłowia -- w Londynie mówiło się nawet o 4 mln zwierząt -- spowoduje znaczny wzrost deficytu budżetowego i bilansu handlowego Wlk. Brytanii. Gdy jednak rząd nie podjął takiej decyzji, na rynkach nastąpiło odprężenie: funt szybko odzyskał straty do marki niemieckiej, kończąc na poziomie 2, 2508/ 18, poprawiły się też notowania obligacji rządowych, ale giełda była bardziej nieufna: wskaźnik FTSE zakończył sesję stratą 25, 1 pkt. do 3681, 9....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 709

Spis treści
Zamów abonament