Świadek koronny przeciw zorganizowanej przestępczości
Przed pierwszym czytaniem
Świadek koronny przeciw zorganizowanej przestępczości
Nieskuteczność ścigania przestępstw jest niebezpieczniejsza dla demokracji i praw człowieka niż wprowadzenie wyjątków od zasady legalizmu -- twierdzą autorzy projektu ustawy o dopuszczalności stosowania w postępowaniu karnym w sprawach zorganizowanej przestępczości dowodów z zeznań świadków będących współsprawcami niektórych przestępstw. Rządowy projekt ustawy wprowadzającej do procedury karnej instytucję świadka koronnego rozpatrzy Sejm na najbliższym posiedzeniu.
Instytucja świadka koronnego, tj. osoby, która zdecydowała się w zamian za uwolnienie od kary ujawnić swoją rolę w przestępstwie i pomóc w ujęciu innych sprawców, pochodzi z prawa anglosaskiego. Na kontynencie europejskim wprowadzono ją do niemieckiej procedury karnej w sprawach o terroryzm, obrót narkotykami, a ostatnio także w sprawach zorganizowanej przestępczości. W nieco zmodyfikowanej formie występuje we Włoszech. Nasze prawo przewiduje wprawdzie możliwość nadzwyczajnego złagodzenie kary orzeczonej wobec takiej osoby, bezkarności w razie dobrowolnego odstąpienia od udziału w związku mającym na celu przestępstwo, pozwala też na przesłuchanie współsprawcy w charakterze świadka, jednak w walce ze zorganizowaną przestępczością unormowania te nie odgrywają żadnej roli. Są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta