Na co komu gmina
Zarządzanie gminą dla praktyków (1)
Na co komu gmina
Jan Rutkiewicz
Kiedy w maju 1990 roku ponad 11 milionów obywateli wybierało 52 tysiące radnych do prawie 2500 gmin, wydawało się, że społeczeństwo powinno bardziej docenić stawianie kolejnego fundamentu Rzeczypospolitej. Myśleliśmy wówczas -- przynajmniej tacy jak ja entuzjaści przywracania instytucji społeczeństwa obywatelskiego -- że 42 procent frekwencji wyborczej nie świadczy o powszechnym zrozumieniu wagi odbudowywanych więzi społecznych i samodzielności na poziomie lokalnym.
W czerwcu 1994 roku w wyborach II kadencji samorządowej uczestniczyło niewiele ponad 9 milionów obywateli, ale te 34 procent uprawnionych do głosowania nie wydawało się już wielkością alarmującą. Wiele dowiedzieliśmy się do tego czasu o nas samych, o społecznych zachowaniach wyborczych, o różnicy między gotowością do korzystania ze zmian ustrojowych a chęcią popierania reformatorów, a także o rzeczywistym rozumieniu i akceptacji tych zmian.
Byt prawny
Żeby samorząd terytorialny (gmina) stał się bytem prawnym, rządzący (wówczas -- uczestnicy "okrągłego stołu") musieli rozumieć warunki sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania państwa. Decentralizacja oznaczała przekazywanie części władzy "w dół", by decyzje w sprawach lokalnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta