Prezydent w gorsecie
Wyznawana przez Vaclava Havla wizja czeskiego państwa różni się coraz bardziej od poglądów premiera Vaclava Klausa
Prezydent w gorsecie
Kiedy prezydent Vaclav Havel zapowiedział swoje wystąpienie w parlamencie 12 marca br. , powszechnie sądzono, że głowa państwa -- podobnie jak przed rokiem -- dokona przeglądu sytuacji w kraju i oceni kończącą się kadencję rządu i parlamentu. Tak się nie stało. Wystąpienie, aczkolwiek uwzględniające nadchodzące wybory parlamentarne, miało charakter filozoficznych rozważań na temat demokracji, było jeszcze jedną próbą przedstawienia własnej wizji państwa oraz kierunku, w jakim Czesi powinni podążać. Słowa prezydenta i poźniejsze reakcje czeskich polityków potwierdziły, że wyobrażenia Vaclava Havla o kształcie państwa rozmijają się z działaniami ludzi, którzy mają największy wpływ na czeską rzeczywistość.
Ideały a rzeczywistość
Havel często powraca do testamentu Tomasza Masaryka -- pierwszego prezydenta Czechosłowacji. Tamta prezydentura stała się dla niego drogowskazem. Być może dlatego, że Czechosłowacja za Masaryka (1918-1935) przeżyła okres świetności gospodarczej i uchodziła na świecie za wzorową demokrację. Ten ideał wywiera wpływ na każdego polityka, który chce dobra swojego narodu. Do niego też Havel świadomie nawiązuje, kiedy namawia Czechów do refleksji nad narodową...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta