Honorarium adwokata
Kontrowersyjne orzeczenie
Honorarium adwokata
Zlecenie przez klienta adwokatowi prowadzenia sprawy, jako umowa cywilnoprawna, podlega sądowej kontroli z punktu widzenia zgodności z ogólnymi zasadami prawa cywilnego, w szczególności z wymogami art. 58 k. c. , tj. zgodności z prawem i zasadami współżycia społecznego. Ponieważ chodzi o przepisy prawa materialnego, sąd dokonuje tej oceny z urzędu, niezależnie od ewentualnych zarzutów strony -- orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku w postanowieniu z 16 sierpnia 1995 r. (sygn. akt I ACz 232/ 95, opublikowane w Orzecznictwie Sądów Apelacyjnych nr 9 z 1995 r. poz. 64) .
Sąd kierował się następującym rozumowaniem: art. 58 § 2 kodeksu cywilnego, który stanowi: "Nieważna jest czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego", daje podstawę materialnoprawną do oceny umowy między stroną a jej pełnomocnikiem, pod kątem zgodności z zasadami współżycia społecznego. Wychodząc z tego założenia, wywodzi dalej, iż dopuszczalne jest badanie konkretnego honorarium ustalonego przez stronę i jej pełnomocnika w konkretnej sprawie -- z uwzględnieniem przesłanek określonych w § 1 ust. 4 rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 4 czerwca 1992 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie w postępowaniu przed organami wymiaru sprawiedliwości (Dz. U. nr 48, poz. 220. ; zm. Dz. U. z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta