Czy konstytucja jest źródłem konfliktów politycznych
Czy konstytucja jest źródłem konfliktów politycznych
Mała konstytucja z 1992 roku zawiera w preambule następujące zdanie: "W celu usprawnienia działalności naczelnych władz państwa, do czasu uchwalenia nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, stanowi się, co następuje". Jeśli przyjąć, że eliminowanie lub choćby ograniczanie politycznych konfliktów "na górze", tj. konfliktów między piastunami czołowych urzędów państwowych lub organami władzy publicznej, jest rezultatem lub jednym z rezultatów "usprawnienia działalności naczelnych władz państwa", powstają pytania: czy cel ten mógł być spełniony jedynie dzięki uchwaleniu i wprowadzeniu w życie małej konstytucji; czy obowiązująca od 1992 roku mała konstytucja mogła się przyczynić i czy w rzeczywistości przyczyniła się do jego osiągnięcia; czy, przeciwnie, jej treść i praktyka stosowania utrudniły osiągnięcie zadeklarowanego w preambule celu?
Wiara w samoistną siłę prawa
Na pytanie o to, czy wyeliminowanie konfliktów może być rezultatem jedynie uregulowań konstytucyjnych, należy dać odpowiedź zdecydowanie negatywną. Oddziaływanie sprawcze rozstrzygnięć prawnych, nawet jeśli miałyby one charakter konstytucyjny, nie jest nigdy tak zdecydowane, aby można było o nim powiedzieć, że pozostaje oddziaływaniem jedynym. Bieg wydarzeń jest tylko w pewnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta