Wołowina pod pręgierzem
Na chorobę szalonych krów mogą też chorować ptaki, koty i inne zwierzęta domowe
Wołowina pod pręgierzem
Wciąż nie ma pewności, czy tzw. choroba szalonych krów, powodująca zniszczenie mózgu, może być przenoszona na ludzi. Takie podejrzenie powstało po tym, gdy lekarze zorientowali się, że choroba o nazwie BSE (gąbczasta encefalopatia mózgu) , na którą narzekają weterynarze, powoduje podobne objawy u pacjentów. Jedynie inaczej się nazywa: choroba Creutzfeldt-Jakoba (CJD) . To dość rzadkie schorzenie. Atakowało ludzi zanim zaczęły chorować zwierzęta. Ale tak się składa, że od kilku lat liczba zachorowań zwiększa się.
Powodów do niepokoju nie brakuje. Lekarze w Europie i USA wezwali niedawno do zintensyfikowania badań w tym zakresie. Już w ubiegłym roku w listach opublikowanych na łamach "British Medical Journal" domagali się sprawdzenia, czy chorobą szalonych krów, powodującą zniszczenie mózgu, który po sekcji zwłok przypomina bardziej gąbkę, faktycznie można zarazić się po spożyciu wołowiny. Dodajmy, że do podobnych badań wzywali uczeni już wcześniej, ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta