Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielka reforma kodeksów

28 marca 1996 | Gazeta | EO JP

Bez kary śmierci, ale z dożywociem

Wielka reforma kodeksów

Dokończenie 1

W projekcie m. in. utrzymano obowiązującą od ubiegłego roku zasadę, że o tymczasowym aresztowaniu może decydować wyłącznie sąd. Określono też, które metody zbierania dowodów są niedopuszczalne.

W projekcie kodeksu karnego wykonawczego określono rodzaje icele zakładów karnych, wprowadzono zasadę, aby wykonywanie kary zastępczego więzienia ograniczyć do minimum. Wprowadzono też przepisy zwiększające rolę kuratorów sądowych.

-- Społeczeństwo jest poruszone niedawnymi przestępstwami i protestuje przeciwko temu -- mówił minister Kubicki. -- Protesty owe zasługują na uwzględnienie. Emocje nie mogą jednak kształtować jednostronnych opinii na temat proponowanych przez rząd reform w kodyfikacji.

Leszek Kubicki przypomniał, że rząd na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów zdecydował się zaproponować Sejmowi zaostrzenie sankcji karnych za niektóre przestępstwa, na przykład za nielegalne posiadanie broni i kwalifikowane zabójstwo (zabójstwo dokonane ze szczególnym okrucieństwem, z porwaniem zakładników, związane z gwałtem lub rozbojem, popełnione przy użyciu broni palnej) . Ponieważ praca nad projektami kodeksów potrwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 711

Spis treści
Zamów abonament