Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

28 marca 1996 | Kraj | PA KG

Informacje

W czwartek przed Sądem Wojewódzkim w Gdańsku powinien się rozpocząć proces 12 oskarżonych w sprawie wydarzeń z grudnia 1970 roku. Czy się rozpocznie, nie wiadomo. Kilku oskarżonych jest chorych i może do Gdańska nie dojechać. Dlatego sąd wyznaczył już cztery następne terminy rozpraw. W śledztwie żaden z oskarżonych nie przyznał się do winy. Niektórzy z nich, także gen. Wojciech Jaruzelski, rozmawiają z dziennikarzami o tragedii sprzed lat. Ale są i tacy, którzy, jeszcze zanim padnie pierwsze pytanie, odkładają słuchawkę telefonu lub wypraszając niedoszłego rozmówcę pośpiesznie zamykają drzwi. Sala rozpraw będzie strzeżona przez 10 agentów ochrony, 25 policjantów z bronią maszynową oraz ekipę pirotechników.

Bezprawne rozkazy

26 lat temu po decyzji o podwyżce cen żywności doszło do jednej z największych tragedii w dziejach PRL. Podczas protesów, demonstracji ulicznych, strajków w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Elblągu zginęły 44 osoby. Blisko 200 odniosło rany, a ponad tysiąc zostało poszkodowanych.

Dwunastu b. wojskowych i milicjantów oskarżono o tzw. sprawstwo kierownicze. Co oznacza ten niejasny dla nieprawników termin? -- Osoby kierujące działaniami wojska lub milicji, zmierzającymi do stłumienia wystąpień przeciwko zmianie cen, na polecenie ówczesnego I sekretarza PZPR...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 711

Spis treści
Zamów abonament