Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

A oferta wciąż strasznie uboga

29 marca 1996 | Ekonomia | KP

Zalety funduszy powierniczych

A oferta wciąż strasznie uboga

Fundusze powiernicze zyskują w Polsce na popularności, choć zainteresowanie nimi ma charakter falowy, zgodny z cyklami koniunktury na warszawskiej giełdzie. Oferta funduszy jest wciąż uboga. Dostępne są jednostki uczestnictwa zaledwie czterech funduszy działających w ramach dwóch towarzystw funduszy powierniczych.

Owe cztery fundusze reprezentują trzy rodzaje tych instrumentów: fundusz wierzycielskich papierów wartościowych, fundusz mieszany oraz fundusz agresywnego inwestowania.

Najbardziej bezpieczne

Fundusz papierów wierzycielskich jest z założenia ofertą o niskim ryzyku, gdyż powierzone mu środki nie mogą być inwestowane wakcje, a jedynie w instrumenty dłużne. Oznacza to, iż w skład jego aktywów mogą wchodzić takie papiery wartościowe, jak: obligacje i bony skarbowe (uważane na rynku wewnętrznym za pozbawione ryzyka) , obligacje przedsiębiorstw, obligacje gmin, bankowe certyfikaty depozytowe czy bony komercyjne (KWIT-y) . Inwestycja w obecnie dostępne instrumenty dłużne zapewnia zniwelowanie skutków inflacji przy rentowności oscylującej wokół bankowych stóp procentowych. Pod względem stopy zwrotu jak i ryzyka można więc porównać fundusz dłużnych papierów wartościowych z lokatami bankowymi.

Pozostałe fundusze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 712

Spis treści
Zamów abonament