Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konstytucja barokowa

29 marca 1996 | Gazeta | WS

Wokół projektu konstytucji

Konstytucja barokowa

Wojciech Sadurski

Autorzy konstytucji powinni przyjąć regułę poetycką Tadeusza Różewicza "Minimum słów". W przeciwieństwie do tekstów gazetowych, gdzie czasem trzeba wyrabiać wierszówkę, w konstytucji im mniej słów, tym lepiej. Wszelkie niepotrzebne zwroty, zbędne formułki, słowne ornamenty -- są nie tylko zbyteczne, ale wręcz szkodliwe.

Konstytucja jest bowiem aktem prawnym, a nie zbiorem deklaracji politycznych. Naczelnym zadaniem konstytucji jest ustanowienie reguł ograniczających władzę -- tak, aby demokratycznie wybrani reprezentanci społeczeństwa nie przekraczali pewnych granic. Granice te mogą mieć charakter kompetencyjny (ustalenie kompetencji poszczególnych organów) , proceduralny (określenie procedur podejmowania decyzji) i merytoryczny (treść praw i wolności obywatelskich, których żadnej władzy nie wolno naruszyć) . Konstytucja nie jest natomiast deklaracją intencji, zbiorem wytycznych społeczno-ekonomicznych czy kartą moralności publicznej.

Każde słowo konstytucji powinno nadawać się do wyegzekwowania. Na podstawie artykułów konstytucji obywatele, którzy uważają, że ich uprawnienia zostały naruszone, mogą skarżyć się do Trybunału Konstytucyjnego lub występować do rzecznika praw obywatelskich. Trybunał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 712

Spis treści
Zamów abonament