Wyższe kary, możliwość autokorekty
Propozycja nowelizacji podatku od towarów i usług
Wyższe kary, możliwość autokorekty
Anna Grabowska
Podatek od towarów i usług obowiązuje w Polsce od 5 lipca 1993 r. Dokonywano w nim niewielkich zmian bądź też same przepisy ustawy o VAT nakładały stopniowo na podmioty gospodarcze nowe obowiązki. Obecnie Ministerstwo Finansów skierowało do uzgodnień międzyresortowych projekt nowelizacji ustawy o VAT.
Uzasadnia to przede wszystkim koniecznością dostosowania jej norm do obowiązujących w Unii Europejskiej oraz potrzebą wprowadzenia zmian w sankcjach za nieprawidłowości w rozliczeniach z VAT. Część noweli ma oczywiście charakter porządkowy oraz redakcyjny. Przedstawimy tylko te z nich, których wprowadzenie dla praktyków życia gospodarczego, jeżeli wejdą w życie, będzie miało istotne znaczenie.
Faktura jedynym dokumentem
Wprowadza się zmianę zakresu czynność podlegających opodatkowaniu. Nie podlegałaby np. VAT jedynie sprzedaż całego przedsiębiorstwa. Ma to wyeliminować istniejące spory na tle interpretacji pojęcia "zorganizowana część przedsiębiorstwa". Faktura ma być jedynym rodzajem dokumentu potwiedzającego dokonanie przez podatnika VAT czynności opodatkowanych. Wyeliminowanie rachunków uproszczonych (art. 6 ust. 5) ma na celu uproszczenie dokumentacji sprzedaży i zmniejszenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta