Wybitne jednostki nie lubią schematów
Jak zarządzać kapitałem intelektualnym firmy
Wybitne jednostki nie lubią schematów
Sukces firmy w coraz większym stopniu zależy od wartości intelektualnej pracowników i sprawności systemu zarządzania, nie zaś od zasobów, jakimi dysponuje. Wśród menedżerów rośnie zainteresowanie kapitałem intelektualnym, kreatywnością, innowacyjnością i zdolnością uczenia się w środowisku pracy. Ciągle jednak mało uwagi poświęcają oni zarządzaniu ludzkim intelektem. Tymczasem ten rodzaj zdolności, jak wskazują profesorowie J. B. Quinn, Ph. Anderson i S. Finkelstein w najnowszym numerze "Harvard Business Review", staje się podstawową kwalifikacją współczesnego menedżera.
Potęga intelektu
Wybitne jednostki mogą samodzielnie stworzyć lub przekształcić organizację, która dzięki nim może odnosić sukcesy. Odpowiednimi przykładami są: Bill Gates i Paul Allen, założyciele firmy Microsoft, Marvin Bower, który wprowadził McKinsey &Company do czołówki światowych firm konsultingowych, Robert Noyce i Gordon Moore -- twórcy Intela, czy Albert Einstein, dzięki któremu Instytut Zaawansowanych Studiów Uniwersytetu Princeton zdobył niekwestionowaną, wysoką pozycję w świecie nauki.
We współczesnej gospodarce wartości wnoszone przez intelekt wpływają na sukces organizacji. W branżach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta