Gdy spółdzielnie się łączą
Gdy spółdzielnie się łączą
Związek prawa spółdzielczego z prawem cywilnym widać wyraźnie, gdy konieczne staje się dokonywanie wykładni przepisów prawa spółdzielczego wymagające sięgania, w sprawach w nim nie uregulowanych, do norm, reguł i konstrukcji cywilnoprawnych.
Prezentowana niżej sprawa ma na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi na cywilistyczne aspekty instytucji łączenia się spółdzielni. Niezależnie od jurydycznego spojrzenia na to zagadnienie, warto zaakcentować praktyczne strony problemu. Łączenie się spółdzielni ma doprowadzić z reguły, przez utworzenie większego organizmu gospodarczego, do wzmocnienia pozycji spółdzielni powstałej w wyniku połączenia. W przyszłości, wraz z rozwojem i umacnianiem się gospodarki rynkowej, można spodziewać się więc większej inicjatywy spółdzielni w celu łączenia się nie tylko dwóch, ale i większej ich liczby. Warto zatem przedstawić niektóre problemy prawne powstające w związku z procedurą połączeniową.
Najpierw fakty
W listopadzie 1994 r. nadzwyczajne zebranie przedstawicieli Banku Spółdzielczego w Ch. podjęło uchwałę, zgodnie z którą bank ten, jako przejmowany, łączy się z Bankiem Spółdzielczym w L. jako przejmującym i działać będzie pod nazwą tego drugiego. W uchwale zaznaczono ponadto, że połączenie banków nastąpi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta