Światowa gospodarka w 1996 roku
Światowa gospodarka w 1996 roku
Rudi Dornbusch
Koniec trwającej od kilku dziesięcioleci inflacji i początek długoterminowych ograniczeń finansowych, to najbardziej uderzające dziś cechy gospodarki światowej. Kluczową kwestię stanowi sposób, w jaki zareagują na to banki centralne. Jeśli nie uda się im rozluźnić polityki pieniężnej, przybliży się groźba deflacji. Jeśli natychmiast przystąpią do działania, okres prosperity będzie trwał.
W Stanach Zjednoczonych pojawiły się trzy problemy. Przez prawie 15 lat przeciętny wskaźnik inflacji nie przekraczał 4 proc. , a w ciągu ostatnich 4 lat był jeszcze niższy. Czy oznacza to, że nie ma już inflacji? Nie ma co do tego jednomyślności, ale liczba analityków obawiających się inflacji jest coraz mniejsza. Przy umiarkowanym wzroście gospodarki światowej i małym prawdopodobieństwie osłabienia dolara ceny surowców będą zachowywać się prawidłowo. Poziom płac wykazuje tendencję spadkową, a z pewnością nie grozi szybkim wzrostem. Dlaczego więc Rezerwa Federalna nie miałaby zwiększyć podaży pieniądza?
Druga kwestia to budżet. Jesteśmy świadkami ostrej konfrontacji w tym względzie. Jak w każdej marnej operetce, gra jest mało przekonująca. Z pewnością w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta