Terapia dialogu
Terapia dialogu
Rozmowa z księdzem Waldemarem Chrostowskim
Ostatnia Konferencja Episkopatu Polski przeprowadziła reorganizację swoich struktur. W miejsce Komisji do Dialogu z Judaizmem powstała Rada ds. Dialogu Religijnego, której zadaniem jest dialog nie tylko z judaizmem, ale i innymi religiami niechrześcijańskimi oraz z niewierzącymi. Czy zmiana rangi instytucjonalnej będzie miała wpływ na przebieg dialogu katolicko-judaistycznego w Polsce?
Praktyka dialogu się nie zmieni, ponieważ został oficjalnie nawiązany na rozmaitych szczeblach, rozwija się od dziesięciu lat i staje się coraz bardziej intensywny. Chodzi natomiast o reorganizację wewnątrzkościelną, która na poziom Kościoła katolickiego w Polsce przenosi struktury i układ charakterystyczny dla Stolicy Apostolskiej. W ramach papieskich rad istnieje Rada do Spraw Popierania Jedności Chrześcijan, której przyporządkowana jest Komisja do Spraw Kontaktów Religijnych z Judaizmem. To bardzo ważne, ponieważ kontakty wewnątrzchrześcijańskie, czyli między katolikami, Kościołami reformowanymi i Kościołem prawosławnym, zostały połączone z kontaktami z wyznawcami judaizmu. Wymiar ekumeniczny i wymiar dialogowy łączą się więc ze sobą. Ten ekumeniczny jest wewnątrzchrześcijański, zakłada poleganie na Ewangelii, podczas gdy wymiar dialogowy pochodzi z wiary w Boga Jedynego, a więc zakłada płaszczyznę szerszą, to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta