Projekt nowego prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi
Dematerializacja i znaczenie transakcji na rynku kapitałowym
Projekt nowego prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi
Elżbieta Pustoła, Ludwik Sobolewski
Przygotowywana zasadnicza nowelizacja prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi, októrej głośno od pewnego czasu, zawiera propozycje o charakterze strategicznym dla całego rynku kapitałowego. Chodzi o przeprowadzenie całkowitej dematerializacji papierów wartościowych znajdujących się w publicznym obrocie, jak również o to, by własność papierów wartościowych przechodziła w wyniku transakcji na nabywcę nie w chwili zawarcia transakcji -- jak dotychczas -- lecz w momencie dokonania rozliczenia transakcji, czyli zapisu papierów wartościowych na rachunku prowadzonym przez uprawnione podmioty: biura maklerskie, banki i Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych SA.
Zacznijmy od pierwszej zmiany. Obecna ustawa nie pozwala stwierdzić, że możliwe jest emitowanie papierów wartościowych nie mających postaci dokumentu, ani tym bardziej że emitowanie dokumentów jest niedopuszczalne. Nie należy bowiem mylić tzw. obrotu zdematerializowanego z dematerializacją instrumentów rynku kapitałowego. To pierwsze oznacza tylko, że do przenoszenia prawa z papierów wartościowych nie jest konieczny obieg dokumentu, jak jest w obrocie niepublicznym....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta