Czas pracy: paragrafy i życie
Czas pracy: paragrafy i życie
Elżbieta Szemplińska
Przepisy znowelizowanego kodeksu pracy dotyczące czasu pracy (dział VI) wejdą w życie 1 stycznia 1997 r. Nadal więc obowiązują dotychczasowe regulacje, które wciąż budzą wiele wątpliwości. Spróbujemy odpowiedzieć na najczęściej powtarzające się.
Czasem pracy -- zgodnie z art. 128 k. p. -- jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji zakładu pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Niezbędną przesłanką pozostawania w dyspozycji zakładu jest gotowość pracownika do świadczenia pracy, a jednym z warunków dyspozycyjności jest właśnie jego obecność w wyznaczonym miejscu.
Powszechne normy
Podstawowe znaczenie przy określaniu norm czasu pracy mają przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 23 grudnia 1988 r. na ten temat (Dz. U. z 1991 r. nr 117, poz. 511 ze zm. ). Nie stosuje się ich do pracowników wymienionych w § 20, których wymiar czasu pracy określają odrębne przepisy (m. in pracownicy urzędów państwowych, górnictwa czy zatrudnieni przy pilnowaniu) . Norm określonych w rozporządzeniu nie stosuje się też do młodocianych, których czas pracy regulują przepisy k. p.
Poza tymi grupami powszechne normy czasu pracy określa § 1 ust. 1 rozporządzenia. W myśl tego przepisu czas pracy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta