Pruskie cnoty
Pruskie cnoty
Rozmowa z Marion hrabiną Dönhoff, wydawcą "Die Zeit"
Dla wielu Polaków Prusy są synonimem wszelkiego zła. Kojarzą się z tym, co najgorsze w naszej przeszłości: rozbiorami, stałym zagrożeniem i zwalczaniem polskości. To Prusy obciąża się odpowiedzialnością za agresywną politykę podbojów prowadzoną przez junkrów i żołnierzy. Czy to jedynie stereotyp?
Jak zawsze, w takich sądach jest ziarno prawdy. Przede wszystkim jednak należy dostrzec, że w takich opiniach wyraża się stereotyp wroga. A stereotypy są czymś, co musimy bezwzględnie zwalczać, ponieważ utrudniają nam dotarcie do rzeczywistości. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że tym, co najważniejsze w historii, nie są fakty, ale wyobrażenie, jakie o faktach wytwarzają sobie ludzie. Czasem takie wyobrażenia powstają z powodu przesądów czy iluzji. Dlatego jest tak bardzo ważne, aby próbować widzieć fakty.
Ten stereotyp w roga nie zgadza się jednak z innymi wyobrażeniami na temat Prus. W eźmy taki przykład: w Polsce zawsze bardzo ceniono ludzi, którzy pochodzili z Poznania. Mówi się o nich, że są punktualni, sumienni itd. W szystko ma dwie strony i dlatego trzeba się wystrzegać uproszczonych opinii. To jest zresztą szczególne zadanie gazet i innych mediów: wciąż na nowo odrzucać banały i schematy, aby docierać do faktów. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta