Współpraca bez granic
Euroregion Tatrzański
Współpraca bez granic
Mówi Stefan Kubik, naczelnik Urzędu Wojewódzkiegow Popradzie.
W jaki sposób powstanie Euroregionu Tatrzańskiego przyczyni się do polsko-słowackiej współpracy?
Jesteśmy bardzo zainteresowani przygraniczną w spółpracą z Polską -- Mamy już w tej dziedzinie konkretne osiągnięcia. Poprad przecież od w ielu lat w spółpracuje z Zakopanem, a starostowie gmin przygranicznych chwalą sobie kontakty z gminami polskimi. 17 lipca w Kezmarku doszło do spotkania starostów gmin polskich i słowackich -- jeśli chodzi o naszą stronę: od Starej Lubovni po Liptovsky Mikulas. Konsultowano tam projekt utworzenia "rejonu tatrzańskiego", tzn. obszaru obejmującego Tatry i okoliczne tereny po stronie słowackiej i polskiej. W rejonie tym chcielibyśmy rozwijać zwłaszcza turystykę, toteż dążymy do utworzenia nowych przejść granicznych. W najbliższym czasie powstanie kilka nowych przejść w Zwadroniu, Korbielowie i Ujsołach. Tych przejść będzie już w sumie 17, w tym trzy kolejowe.
Czy będą to tylko przejścia lokalne, dla obywateli naszych krajów?
-- Nie, nie tylko. Zależy nam zwłaszcza na "umiędzynarodowieniu" niektórych tras. Sądzimy, że dzięki temu w ielu turystów z południa będzie mogło szybciej dotrzeć do atrakcyjnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta