Wzajemne obowiązki
Kodeks pracy: co odrzucić, co dodać
Wzajemne obowiązki
Jeśli dojdzie do uchwalenia kodeksu pracy w wersji zaproponowanej przez komisję kodyfikacyjną, przestaną istnieć tak anachronicznie dziś brzmiące powinności pracodawcy jak "organizowanie pracy w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy i osiąganie przez pracowników, przy wykorzystaniu ich uzdolnień i kwalifikacji, wysokiej wydajności" czy "zapewnianie przestrzegania porządku i dyscypliny pracy".
Z kolei z listy powinności pracownika w ypadną postanowienia o "dążeniu do uzyskiwania w pracy jak najlepszych wyników i przejawiania w tym celu odpowiedniej inicjatywy". Pojęcie "dyscyplina pracy" w opinii autorów projektu ma znikome wręcz zastosowanie do ustalenia w zajemnych powinności pracownika i pracodawcy w w arunkach gospodarki rynkowej. W katalogach obowiązków stron pozostaną natomiast powinności uzasadnione celem stosunku pracy. I tylko tyle. Odpadną natomiast te, które były pochodną idei socjalistycznego zakładu pracy i spełniania przez niego funkcji organizacyjnej i w ychowawczej.
Szczegółowych modyfikacji komisja proponuje znacznie w ięcej. Na przykład pracownik będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta