Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poszukiwanie lobby

11 czerwca 1996 | Świat | WP

Wperspektywie polskiego wejścia do struktur europejskich Polacy i Niemcy muszą nauczyć się rozmawiać ze sobą inaczej niż dotychczas. Nie mogą oceniać się wyłącznie przez pryzmat przeszłości.

Poszukiwanie lobby

Pięć lat po zawarciu układu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską i Niemcami w obu krajach potrzebne jest silne lobby porozumienia i współdziałania na niwie dwustronnej i europejskiej. Opinię tę wyrazili niedawno przedstawiciele towarzystw niemiecko-polskich i polsko-niemieckich na kongresie w Görlitz/ Zgorzelcu. Czy postulowane przez nich lobby istnieje? Jak wzmacniać powiązania obu państw i narodów?

Kongres nad Nysą przebiegał pod hasłem "Polacy i Niemcy wspólnie w Europie". Było to piąte takie spotkanie po zmianach w obu krajach i zjednoczeniu Niemiec. Towarzystwa niemiecko-polskie i polsko-niemieckie już wcześniej jednak prowadziły społeczne przygotowania do europejskiej wspólnoty Niemców i Polaków.

Zaczyn społecznego dialogu

Działalność towarzystw rozpoczęła się w latach 70. po podpisaniu układu o normalizacji stosunków między PRL i RFN. W Republice Federalnej powstało kilkanaście towarzystw regionalnych i jedno o aspiracjach ogólnokrajowych, w Polsce utworzono tylko towarzystwo centralne. Inne były wtedy warunki polityczne, różne opcje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 776

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament