Poszukiwanie lobby
Wperspektywie polskiego wejścia do struktur europejskich Polacy i Niemcy muszą nauczyć się rozmawiać ze sobą inaczej niż dotychczas. Nie mogą oceniać się wyłącznie przez pryzmat przeszłości.
Poszukiwanie lobby
Pięć lat po zawarciu układu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską i Niemcami w obu krajach potrzebne jest silne lobby porozumienia i współdziałania na niwie dwustronnej i europejskiej. Opinię tę wyrazili niedawno przedstawiciele towarzystw niemiecko-polskich i polsko-niemieckich na kongresie w Görlitz/ Zgorzelcu. Czy postulowane przez nich lobby istnieje? Jak wzmacniać powiązania obu państw i narodów?
Kongres nad Nysą przebiegał pod hasłem "Polacy i Niemcy wspólnie w Europie". Było to piąte takie spotkanie po zmianach w obu krajach i zjednoczeniu Niemiec. Towarzystwa niemiecko-polskie i polsko-niemieckie już wcześniej jednak prowadziły społeczne przygotowania do europejskiej wspólnoty Niemców i Polaków.
Zaczyn społecznego dialogu
Działalność towarzystw rozpoczęła się w latach 70. po podpisaniu układu o normalizacji stosunków między PRL i RFN. W Republice Federalnej powstało kilkanaście towarzystw regionalnych i jedno o aspiracjach ogólnokrajowych, w Polsce utworzono tylko towarzystwo centralne. Inne były wtedy warunki polityczne, różne opcje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta