Prawo celne: kontrowersyjny przepis
Prawo celne: kontrowersyjny przepis
Wiele wątpliwości i kontrowersji w zastosowaniu oraz w rozważaniach teoretyków budzi przepis art. 70 ust. 3 ustawy z 28 grudnia 1989 r. -- Prawo celne (tekst jedn. Dz. U. z 1994 r. nr 71, poz. 312 z późn. zm. ). Stosownie do niego: "W przypadku ujawnienia, w wyniku rewizji celnej środka przewozowego, towaru celnego nie zgłoszonego do odprawy celnej od przewoźnika lub spedytora pobiera się opłatę manipulacyjną dodatkową w wysokości wartości celnej towaru".
Organa celne stosują ten przepis, który bez konieczności prowadzenia żmudnego postępowania wyjaśniającego umożliwia im zastosowanie sankcji finansowej, dającej efekt wynikający z przepisu art. 70 ust. 4 prawa celnego: "Środki finansowe uzyskane z opłat, o których mowa w ust. 1--3, atakże 30 proc. kwot uzyskanych ze sprzedaży przedmiotów z przestępstw celnych i dewizowych ujawnionych przez funkcjonariuszy celnych przeznacza się na usprawnienie funkcjonowania organów celnych oraz na premie dla pracowników podległych prezesowi Głównego Urzędu Ceł, a w szczególności dla tych, którzy przyczynili się bezpośrednio do wykrycia przestępstw lub wykroczeń celnych i dewizowych".
Nietrafność rozwiązań ustawowych, w których organom celnym i podatkowym przyznano profity finansowe uzależnione od kwot ściągniętych w wyniku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta