Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cudzoziemcy legalni i nielegalni

04 listopada 1993 | Ekonomia | DM

Czy grozi nam załamanie rynku pracy?

Cudzoziemcy legalni i nielegalni

Nie wiadomo, ilu cudzoziemców pracuje w Polsce na czarno. Nikt nie potrafi powiedzieć, kiedy kończą i zaczynają pracę, na jak długo przyjeżdżają i czy są ubezpieczeni. Najwięcej nielegalnych gastarbeiterów jest we wschodniej części kraju i w województwie stołecznym. Najmniej w Wielkopolsce i na Śląsku. Według oficjalnych źródeł, bez zezwolenia pracuje w naszym kraju 150--200 tys. cudzoziemców. Nieoficjalnie mówi się jednak o liczbie dużo większej. Faktem jest, że niewielu polskich pracodawców występuje o zgodę na zatrudnienie obcokrajowców. Optymistyczne jest natomiast to, że wśród osób legalnie podejmujących pracę jest coraz więcej wysokiej klasy fachowców z bogatego Zachodu. Większość pracuje na zlecenie polskiego rządu.

Legalnie

Od 1990 r. zatrudniamy coraz więcej cudzoziemców. Pewni możemy być jednak tylko tego, ilu cudzoziemców przyjeżdża do pracy oficjalnie. Jak wynika z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, tylko w zeszłym roku legalną pracę podjęło u nas prawie 12 tys. obcokrajowców. Przypuszcza się, że w tym roku będzie ich więcej. Tylko w drugiej połowie ubiegłego roku wydano 6197 zezwoleń na pracę, w tym na stanowiska robotnicze -- 2846, a dla specjalistów -- 3351. ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 106

Spis treści
Zamów abonament