Agnelli i sieć władzy we Włoszech
Agnelli i sieć władzy we Włoszech
Przyjaciele Agnellego zajmują najwyższe stanowiska. Noszą nazwiska takie, jak Kennedy, Rockefeller, Kissinger czy Bush. Gianni i jego żona zwykli przyjmować Ronalda i Nancy Reaganów w swoim luksusowym apartamencie na Park Avenue. Zapewne jednak prezes Fiata swobodniej się czuje w towarzystwie swojego starego przyjaciela, George'a Busha. W lutym 1989 r. , zaledwie w kilka dni po objęciu przez niego urzędu prezydenta, Gianni Agnelli był jednym z pierwszych gości odwiedzających go w Owalnym Pokoju Białego Domu, by z nim porozmawiać. Fiat triumfalnie to rozgłosił we Włoszech, określając spotkanie jako "prywatne".
Do innych wysokich urzędników rządu Busha, którzy od lat znali Agnellego, zaliczał się zastępca sekretarza stanu Lawrence Eagleburger, który jako prezes Kissinger Associates pomagał w uzyskaniu od Fiata poważnych honorariów za doradztwo polityczne. Amerykańscy przyjaciele Agnellego, czy to politycy, biznesmeni, czy ludzie z towarzystwa, mają jedną cechę wspólną: wszyscy uwielbiają Gianniego. Henry Kissinger powiada: "Agnelli jest jednym z tych ludzi na świecie, których najbardziej lubię. Jest kimś, dla kogo żywię wiele uczucia i podziwu". Kissinger, jak inni członkowie międzynarodowej towarzyskiej i gospodarczej elity, do której należy Agnelli, traktują dziedzica Fiata jako uosobienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta