Im bardziej kontrowersyjny przedmiot regulacji, tym bardziej różne rozwiązania
Europejska konwencja w sprawie bioetyki
Im bardziej kontrowersyjny przedmiot regulacji, tym bardziej różne rozwiązania
Z Christianem Byk, przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa, Nauki i Etyki, rozmawia Żaneta Semprich.
W jakich kręgach zrodził się zamysł przyjęcia konwencji dotyczącej tematyki biomedycznej? Czy inspiracjx dla niej była chęć wyeliminowania zjawisk i praktyk już istniejących czy obawa przed czymś, co może nastąpić w przyszłości?
Działalność Rady Europy w obszarze, który dziś określamy jako dziedzina bioetyki, ma dość długą historię. Początek -- to prace nad kodeksem etycznym zdrowia. Potem, już w latach siedemdziesiątych, zaczęto przygotowywać rezolucje i rekomendacje, w których podjęto próbę określenia stanowiska w istotnych sprawach z dziedziny biomedycyny. Problemy bioetyczne we współczesnym świecie stają się coraz donioślejsze, nakazem chwili są więc wspólne przemyślenia i jednolite rozwiązania we wszystkich państwach naszego kontynentu. Ostatnim etapem było przyjęcie przez Zgromadzenie Parlamentarne rekomendacji nr 1160/ 1991 w sprawie przygotowania konwencji o bioetyce. Idea konwencji w zasadzie nie ma więc przeciwników, pada nawet coraz częściej pytanie, czy ochrona człowieka w sferze dotyczącej nowoczesnej biomedycyny nie powinna prowadzić do uznania nowej kategorii praw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta