W najtwardszym kamieniu
Rzeźby Augusta Zamoyskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie
W najtwardszym kamieniu
Wystawa w 1918 roku, na której August Zamoyski po raz pierwszy pokazał swoje rzeźby, wywołała skandal. Prace uznano za nieprzyzwoite. Część z nich usunięto z ekspozycji.
Ich autor był postacią niezwykłą. W młodości opuścił dom rodzinny, nie mogąc znaleźć w nim aprobaty dla swojej rzeźbiarskiej pasji. Mieszkał w Berlinie, Monachium, Poznaniu, Zakopanem, Nowym Jorku, Paryżu. Piętnaście lat przeżył w Brazylii, ostatnie lata spędził w północnej Francji. Przyjaźnił się z Przybyszewskim, Witkacym, Czyżewskim, Słonimskim, Iwaszkiewiczem. Z Duchampem grał w szachy, wystawiał razem z Modiglianim, Utrillem, Braque'em, Deraine'em. Był mistrzem narciarstwa, w 1925 roku odbył podróż z Paryża do Warszawy na rowerze, przejeżdżając dziennie po 130 km. W ciągu swego długiego życia rozstał się z trzema żonami. Mając 62 lata wstąpił do klasztoru, który opuścił jednak szybko, by ożenić się po raz czwarty.
Muzeum Narodowe w Warszawie otwiera...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta