Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obrachunki z przeszłością i własnym sumieniem

04 listopada 1993 | Świat | WP

Kronika Stasilandu

Obrachunki z przeszłością i własnym sumieniem

Rozmowa z Joachimem Gauckiem, szefem Urzędu do Spraw Akt STASI.

Niemcy znów próbują uporać się z własną historią. Po powojennej "denazyfikacji" dziś poddają się "destasifikacji". Na czym ów zabieg polega? Jaką rolę odgrywają w nim akta STASI, w jakim celu je otwarto?

To było jedno z pierwszych żądań enerdowskiej "Jesieni '89". Demokratycznie wybrana Izba Ludowa przyjęła w sierpniu 1990 r. odpowiednią ustawę, później uchwalił podobną ustawę Bundestag. Latem 1990 r. nie wiedzieliśmy jeszcze, kiedy nastąpi zjednoczenie, myśleliśmy o uzdrowieniu państwa, ostatecznym rozbiciu dyktatury, psychicznym uwolnieniu się z jej więzów.

Nie ma jednak w Niemczech dekomunizacji. Członkowie partii komunistycznej SED i jej kierowniczych gremiów nie są weryfikowani, nie muszą odchodzić ze służb publicznych i parlamentów. Taką weryfikację oraz zakaz pracy i działalności w sektorze publicznym zastosowano wyłącznie wobec byłych oficerów służby bezpieczeństwa i ludzi, którzy dostarczali im informacji, tzw. nieformalnych współpracowników "IM". Niezależny urząd federalny, którym kieruję, sprawdza przeszłość osób zatrudnionych w służbach publicznych, członków parlamentów i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 106

Spis treści
Zamów abonament