Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z koparką na kurhan

06 sierpnia 1996 | Świat | MS

Efektem bułgarskich snów o złocie są tysiące zniszczonych grobowców i dawnych siedlisk ludzkich, policja zaś posiada największe w kraju zbiory przedmiotów antycznych.

Z koparką na kurhan

Blokada wsi Satowcza, do której doszło 16 lipca, trwała kilkanaście godzin. Przeprowadził ją specjalny oddział policji. Przyczyną akcji był tracki hełm, o którym wiedziano, że został znaleziony w tej okolicy i ma być wywieziony za granicę. Potencjalni przemytnicy woleli się poddać i przekazać znalezisko policjantom. Za hełm dowódcy wojskowego w armii Aleksandra Macedońskiego pośrednik oferował im 30 tys. dolarów. Zdaniem znawców znalezisko jest warte ponad pół miliona.

W Bułgarii na pierwszy rzut oka nie widać, że to ziemie o bogatej historii. Ruiny wczesnośredniowiecznych budowli należą tu do rzadkości i z reguły są w złym stanie. W jeszcze gorszym są zabytki architektoniczne z czasów antycznych, greckie i rzymskie. Trudne dzieje tego kraju sprawiły, że dorobek materialny i architektoniczny wielu narodów zamieszkujących ten obszar nie został zachowany. Na powierzchni ziemi. Pod powierzchnią natomiast kryją się skarby, o których krążą legendy -- tym więcej, im trudniejsza jest codzienność iim słabsze jest państwo nie posiadające środków na prace wykopaliskowe i ściganie nielegalnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 824

Spis treści
Zamów abonament