Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Struktura akcjonariatu

06 sierpnia 1996 | Prawo | PK

Struktura akcjonariatu

Paweł Kawarski

Po raz kolejny w krótkiej historii publicznego obrotu papierami wartościowymi w Polsce pojawia się problem, który wymaga ponownej dyskusji, mimo że nie jest nowy. Warto zwrócić uwagę zainteresowanych rynkiem kapitałowym na nieprzestrzeganie jednego z podstawowych obowiązujących przepisów, dotyczącego obrotu poza giełdą papierów wartościowych akcjami wprowadzonymi do obrotu publicznego.

Na przełomie 1994 i 1995 r. na łamach "Rzeczpospolitej" rozważano skuteczność przenoszenia praw z akcji spółki Krakchemia. Dyskusję rozpoczął Andrzej W. Wiśniewski ("Rz" z 9 grudnia 1994 r. ), wysuwając twierdzenie o braku przepisu, iż każda transakcja papierami wartościowymi dopuszczonymi do obrotu publicznego stanowi obrót publiczny i musi odbywać się w jego ramach, oraz że zakres obrotu publicznego, tak pierwotnego jak i wtórnego (art. 2 pkt 4 i 5 prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych, dalej p. o. p. w. ) nie może wykraczać poza granice definicji obrotu publicznego jako takiego. Wobec tego obrót wtórny tylko wtedy jest publiczny, gdy spełnia również kryteria wskazane w art. 1 p. o. p. w.

0 dmienne stanowisko zajęli Zbigniew Mrowiec ("Rz" z 26 stycznia 1995 r. ) oraz Jan Mojak ("Rz" z 22 lutego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 824

Spis treści
Zamów abonament